Inšpiratívny príbeh Stanky

Kurz Chudnutie s diastázou - špeciálna ponuka len do 9.2.2020! Zaregistrujte sa teraz a získajte zľavu až 40%!

Približim Vám príbeh mamičky Stanky. Stanka Vojtková je na materskej dovolenke posledných 8 rokov. Má 3 krásne deti, 7, 5 a 1,5 ročné. Stanka sa rozhodla po 3. pôrode dať si do poriadku svoje odstávajúce bruško, kde má navyše aj herniu. Verím, že jej príbeh Vám pomôže priblížiť a pochopiť cestu pri riešení diastázy.

Stav pred tehotenstvom

V našich článkoch a materiáloch ste si určite prečítali aká je dôležitá prevencia. Je veľmi dôležité športovať už pred tehotenstvom. Spevniť svoje telo a pripraviť ho na tehotenstvo. V tomto prípade to tak nebolo. Stanka pred tehotenstvom necvičila a rovnako sa ani nezaoberala svojou stravou.

“Nie, vôbec som necvičila, nebola som nijak fyzicky aktívna. Behávala som iba tak pasívne, keď som mala 18 rokov, ale potom to so mnou išlo dolu vodou. Stravovala som sa normálne. To znamená jedla som všetko, chlieb, knedľu. Stravovala som sa 3 krát do dňa.”

Tehotenstvá a s nimi prichádzajúce komplikácie

Po každom tehotenstve pribrala Stanka 5 kg. To znamená, že po 3 tehotenstvách mala nadváhu 15 kg. Zároveň absolvovala 3 cisárske rezy, ktoré kvalitu jej brušnej steny výrazne poznačili. Problémy s bruchom mala od prvého tehotenstva no nevenovala im pozornosť.

"Otehotnela som, keď som mala 30 rokov. Necvičila som ani po tehotenstve, aj keď diastáza bola viditeľná hneď po prvom tehotenstve. Musela som kmitať okolo bábätka, bolo treba kŕmiť, kojiť, prať, kúpať ho, variť pre seba.

Po 2. tehotenstve brucho už bolo s miernou diastázou. Nebolo ešte v takom stave, v akom je teraz. Mala som previs brucha dole a hore menšiu „basketbalku", ktorá bola tvrdá. Ale nebola taká veľká, ako keď som prišla teraz za tebou.

Najprv som však netušila, že ide o diastázu. Prišla som s tým k lekárovi. Všeobecný lekár, ani gynekológovia mi nevedeli povedať, o čo sa jedná. Až môj gynekológ mi povedal, že by som s tým mohla mať problém. To, že sa jedná o diastázu, som si neskôr našla na Googli."

Po 4 rokoch prišlo tretie tehotenstvo. Medzi tým sa Stanka venovala deťom a hľadala si prácu. Pohyb ani svoje stravovanie neriešila. Neriešená brušná stena a hernia, ktorá sa vyskytla už po 2. pôrode, sa ale zhoršili. Prišli bolesti a preto sa rozhodla s tým niečo robiť.

“Cítila som sa na prasknutie. Nemohla som si zapnúť rifle, nohavice. Všetko mi to vadilo. Nemohla som nosiť šaty, lebo som si všimla tie pohľady. Veľa ľudí sa ma pýtalo, či som zase tehotná. A toto nemám rada. Pri diastáze žena vyzerá, ako večne tehotná. Aj keď nohy, ruky, také nie sú, ale to vyčnievajúce bruško vyzerá, ako tehotenské. A bolo to celé veľmi nepríjemné.”

Rehabilitácia brušnej steny

Stanke sa podarilo nájsť odborníčku na diastázu Moniku Šrenkelovú, u ktorej absolvovala rehabilitáciu brušnej steny. 

"Raz sa ma pýtala v škôlke jedna mamička, či som tehotná. Mňa to naštvalo, vysvetlila som jej, že mám diastázu. Ona mi poradila Moniku.


Monika mi na diagnostike potvrdila, že sa jedná o diastázu. Povedala mi, čo mám doma robiť, ako dýchať a potom ma pozvala na kurz.


Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, lebo keď mi dávala dýchať, stiahnuť to bruško, cítila som tlak až v žalúdku, bolo mi na zvracanie. Nebolo to príjemné, to som jej aj hovorila. Ona mi vysvetlila, že keďže mám tu hore veľký rozostup, možno mi to tlačí na žalúdok.

Veľmi som cítila žalúdok, žalúdočné šťavy. Proste nepríjemné. Aj teraz, keď ešte cvičím a dýcham, cítim žalúdok. 

Naučila som sa dýchať, sťahovať bruško. Pracovali sme s balónom, s rôznymi pomôckami, kedy sme museli prísť na tú techniku, lebo ak sme to robili zle, výsledok nebol žiaden. Ona nám to postupne na každom cvičení vysvetľovala. "

Špeciálna ponuka len do 9.2.2020! Zaregistrujte sa teraz a získajte zľavu až 40%!

Zásadným problémom je nadmerný tuk

Po týždni dosiahla Stanka veľmi pekné výsledky, vzhľadom na jej veľkú diastázu. To, ale nebol koniec jej snaženia. Pre úspešne vyriešenie svojho problému potrebovala schudnúť.

“Výsledky boli pekné, lenže Monika mi vravela, že ak na tom nebudem pracovať, tá diastáza sa vráti. Len ono to zhoršuje aj tuk. Vidím na sebe, že keď ten tuk išiel dole, tak aj diastáza sa stiahla. Asi mesiac po rehabilitácii som bola za chirurgom, ktorého som si v Košiciach vybrala. On mi povedal, že problém je aj tuk, ktorý vytláča diastázu von ešte viac. Povedal, že je tam veľký tlak a on to nemôže zoperovať, pokiaľ ten tuk nezíde dole. Kvôli tomu som sa aj rozhodla ísť cvičiť a dať dolu určité kilá.”

Úspešných 6 týždňov chudnutia

Stanka sa rozhodla vyhľadať odbornú pomoc pri svojej snahe schudnúť. U nás sme jej nastavili stravovanie, tak aby to zvládala v rámci svojho denného režimu (nie je vôbec potrebné jesť 5-6 krát do dňa ak vám to nevyhovuje a nemáte na to čas).

Cvičila len 2x do týždňa, pretože viac nestíhala. Cvičenie pozostávalo najmä z funkčných tréningov, kde cvičila s pomôckami a vlastným telom.

Za 6 týždňov schudla 6 kg a brucho sa jej viditeľne zmenšilo.

“Na začiatku, keď som začala s vašou stravou. Myslela som si, že budem bez energie, ale práve že nie. Nejedla som 5 alebo 6 krát denne, ale iba vtedy, keď som mala chuť. Pila som veľa vody. Predtým, keď som sa snažila schudnúť, som ešte menej jedla a neschudla som nič, teraz som jedla a schudla som.

Cvičenie bolo perfektne. Už ma nebolí chrbtica, pričom strašne ma napríklad bolela krčná chrbtica, kríže. A teraz nič, vôbec. Mne sa najviac páčili funkčné tréningy a cvičenie s vlastnou váhou. Vtedy som cítila, že zo mňa ide neskutočné množstvo tuku dole. Viac som schudla. Za mesiac a pol som schudla 6 kg.

Brucho bolo oveľa menšie. Povedala by som, že aj o polovicu menšie.

Okrem toho dokonca aj svoje dni som mala pravidelné. Od kedy som schudla, chodia mi na sekundu presne.”

Povolená disciplína

Po absolvovaní prvých veľmi úspešných 10 tréningov Stanka pokračovala ďalej. Absolvovala ďalších 10 tréningov, kedy už schudla iba 1 kg tuku a nabrala 1 kg svalov. Príčin bolo hneď niekoľko.

Menšia pravidelnosť tréningov, slabšia disciplína v strave a zmena typu tréningu z funkčných na cvičenie na strojoch (ukázalo sa ako menej efektívne).

“Stravu som viac krát porušila. Aj koláč som si dala, aj rezance do polievky. Počas prvého balíčka som sa totálne držala. Aj viac chleba som zjedla, ale to na raňajky, večer som ho už nejedla. Zjedla som väčšiu žemľu, žemľu a pol a nie iba tú polovicu, ako vtedy. Večeru niekedy som ani nejedla. Málo som jedla. Večera vôbec, obed bol aký tak. Aj keď som si robila domácu knedľu, tak som si dala. Alebo cestoviny som mala. Pred tým som ich pritom pri prvej časti nemala. Mala som aj koláče, robila som jablkový koláč. Zase som mala taký útlm. Nie tak, ako keď som začala chudnúť, ale bol tam mierny útlm. Cítila som sa malátna.

Zároveň aj cvičenie bolo iné. Po funkčnom tréningu, tým že pracuješ s vlastnou váhou, tak som sa lepšie cítila, ako keď som cvičila na strojoch. Keď som bola na strojoch, cítila som kolená, kĺby. Niekedy mi v nich normálne rapkalo, pričom keď som cvičila funkčný tréning, tréning s vlastnou váhou, tak nič.”

Záver

Stanka potrebuje riešiť svoju diastázu operačne a rehabilitáciou. Na to, aby to mohla všetko úspešne zvládnuť, potrebuje minimalizovať tuk na bruchu. Pri správnom vedení a prístupe sa to aj v jej stave dá. Je dôležité, ale cvičenie prispôsobiť vzhľadom na diastázu.

Aj Stanka množstvo cvikov, ktoré sa odporúčajú v časopisoch pri diastáze nakoniec nemohla robiť. Preto je dôležitý správny výber cvikov a po schudnutí odborná rehabilitácia fyzioterapeutom.

Pamätajte

"Je potrebné vydržať a dotiahnúť vaše chudnutie do úspešného konca. Vďaka tomu sa vám vaše brucho zmenší a vy si ho môžete dať úplne do poriadku.
S cvičením sa vám zlepší a posilní celé vaše telo. Stanka sa zbavila bolesti krížov aj krčnej chrbtice."

Kurz Chudnutie s diastázou - špeciálna ponuka len do 2.2.2020! Zaregistrujte sa teraz a získajte zľavu až 40%!

>