Diastáza priamych brušných svalov

Môj prvý kontakt s diastázou nastal, keď za mnou prišla moja trénerka, ktorá pracuje najmä s mamičkami po pôrode.

Tieto mamičky často bolel chrbát, najmä v krížovej oblasti. Mali problémy s panvovým dnom a s únikom moču. Okrem týchto zdravotných problémov ich trápilo aj ovísajúce bruško, ktorého sa aj mesiace po pôrode nevedeli zbaviť.

 Ukázalo sa, že častou príčinou týchto problémov je práve diastáza priamych brušných svalov.

More...

Moje skúsenosti s diastázou

O diastázu som sa začal zaujímať viac po zistení, že v súčasnej dobe trpí týmto problémom 60 - 80% súčasných mamičiek. Po získaní nových poznatkov o diastáze a jej diagnostikovaní som si ju začal všímať na mojich klientkách, ale aj klientoch.

Prvým veľmi zaujímavým zistením bolo, že mamičky ktoré ku mne prichádzajú a rodili po 30tke, ale aj mladšie, majú problém nie len s prebytočným tukom, ale aj s odstávajúcim bruškom.

Pozor

Pozor

Takmer všetky robili jednu základnú chybu. Odstávajúce brucho sa rozhodli riešiť cvičením brušákov a rôznymi skracovačkami.

Nevedeli, že toto cvičenie im môže uškodiť. Preto som ich musel vždy opatrne oboznámiť s ich problémom. Väčšina o tom nič netušila.

Správnym cvičením sa im podarilo schudnúť aj za prítomnosti diastázy. V niektorých prípadoch sa diastáza zlepšila až odstránila, inokedy bol potrebný špeciálny tréning pod dohľadom fyzioterapeuta.

Určite je dôležité, aby mamičky o tomto probléme boli informované ak cvičia doma. Zároveň ma mrzí, že množstvo trénerov vo fitness centrách o tomto probléme nevie. Svojím klientkám s diastázou dávajú nevhodné cviky, ktoré im môžu poškodiť.

Zaujímavé bolo pre mňa aj zistenie, že diastáza sa týka aj mužov. Trochu ma samého zamrzelo, keď som zistil, že niektorí moji dlhodobí klienti majú diastázu a ja som o tom nevedel.

Netušil som, že tento problém v takej miere postihuje aj určitú skupinu mužov. Preto informácie o diastáze, o tom koho postihuje, čo spôsobuje a ako ju diagnostikovať, sú veľmi dôležité pre každého, kto sa zaujíma o svoje telo a svoje zdravie.

Čo je diastáza priamych brušných svalov

Diastáza (diastasis recti) je oddelenie brušných svalov. Presnejšie ide o oddelenie pravej a ľavej strany priameho brušného svalu (rectus abdominis). Tento sval poskytuje oporu chrbtovým svalom a orgánom.

Práve o priamom brušnom svale hovoríme, aj keď spomíname kocky na bruchu. Pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu spája väzivo nazývané linea alba. Pri veľkom vnútornom tlaku (príčiny tlaku vysvetlíme nižšie), ktorý pôsobí na tento sval a tiež na lineu albu môže dôjsť k natrhnutiu jej väziva.

Následne linea alba viac neplní svoju úlohu a teda nedrží obe strany brucha pokope. Výsledkom je rozostúpenie pravej a ľavej strany priameho brušného svalu, tak ako to môžete vidieť na obrázku 2. Medzi oboma stranami sa vytvorí medzera, ktorá sa veľmi často tiahne od pupku až ku hrudnej kosti.

diastáza brušných svalov a normálny brušný sval

Príčiny vzniku diastázy brušných svalov

Teraz si rozoberieme niektoré príčiny vzniku diastázy.

Tehotenstvo

Asi najčastejšou príčinou vzniku diastázy je tehotenstvo. Diastáza po pôrode ma tiež priviedla k tejto problematike.

S rastúcim dieťatkom v mamičkinom brušku rastie aj tlak, ktorý je vyvíjaný na brucho. Ak mamička pred tehotenstvom necvičila správne, prípadne necvičila vôbec, je veľká pravdepodobnosť, že jej brušná stena je pred pôrodom oslabená.

Nerád by som bol, aby to vyznelo, že keď nebudete pred tehotenstvom cvičiť budete mať automaticky diastázu, to nie je pravda. Naše mamy (myslím ženy, ktoré majú teraz okolo 50 rokov) necvičili a nemali problém s diastázou po pôrode.

Vysvetlenie prečo, je veľmi jednoduché:

  • V minulosti bolo oveľa viac pohybu.
  • Telesná výchova na školách bola sparťanská a veľmi kvalitne - komplexne zameraná.
  • Bolo viac pohybu mimo školy.
  • Menej sedavej práce za počítačom.

Zároveň naše mamy rodili vo veku okolo 20 rokov. To je ďalší dôležitý fakt. Prečo? Pre dva jednoduché dôvody.

Zrejme si uvedomujete, že keď ste mali 20 rokov, boli ste v lepšej kondícii ako v 30tke.

Samozrejme česť výnimkám (budem iba rád ak sa budem v tomto výroku mýliť). Počas školských čias ste sa viac hýbali sami, ale aj v kolektíve kamarátov a známych. Potom prišlo na rad zamestnanie.

U väčšiny ľudí je to sedavé, alebo veľmi málo pohybovo aktívne zamestnanie. Na šport a pohyb už nie je toľko času a vy pomaly strácate aj to málo svalového tonusu, ktoré ste mali za školských čias.

Vaše svaly ochabujú a následne prichádza rozhodnutie mať bábo a tehotenstvo. Tlak na brušnú stenu sa zväčší, ochabnuté svaly to nevydržia a oddelia sa od seba. Vzniká diastáza brušných svalov.

Druhý dôvod je veľmi logický a mnohí sa nad ním vôbec nezamýšľajú.

Elasticita a pružnosť vašich svalov sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje.

Množstvo kolagénu v svaloch sa vekom znižuje. Menej kolagénu zníži schopnosť vašich svalov sa prispôsobovať narastajúcemu brušku. To spôsobí resp. zvýši riziko vzniku diastázy.

50 - 70 % všetkých súčasných tehotenstiev končí diastázou.

Aké je riešenie tohto problému?

Ak si čítate tento článok verím, že cvičíte, alebo sa zaujímate o cvičenie. Pre vaše dobro dúfam, že ste ešte nebola tehotná, alebo ste chlap (bez urážky milé dámy ani muži majú problémy s diastázou).

Ak už diastázu máte nie je to koniec sveta. Dá sa jej zbaviť cvičením. Aj niektoré cviky z nášho ebooku Ako schudnúť z brucha vám v tom vedia pomôcť.

Ťažšie prípady potom treba riešiť s fyzioterapeutkou, ktorá sa na tento problém špecializuje.

Na záver iba pár rád ako si predchádzať vzniku diastázy v tehotenstve. V prvom rade si naplánujte dieťatko v skoršom veku. Ja viem, čo si teraz hovoríte. Mne sa to ľahko hovorí, ale vtedy sa nedalo alebo ste nechceli. V poriadku beriem to, ale nemohol som si túto radu odpustiť.

Lepšia rada je, aby ste začali cvičiť komplexné cviky, pri ktorých sa budete hýbať celým telom (nie cviky na strojoch v posilňovni) a pracujte aj na svojich brušných svaloch, resp. celom core (viac nájdete v našom ebooku tu >> ).

Pamätajte

"To, že budete pred tehotenstvom cvičiť neznamená, že nemôžete dostať diastázu. Znamená to, že sa zníži pravdepodobnosť výskytu diastázy u vás."

Jeden príklad z môjho života

Moja sestra u mňa cvičila niekoľko rokov s prestávkami. Po 30tke sa rozhodla mať dieťa. Všetko dobre dopadlo a malý Erik jej robí radosť. Diastázu nemá a pripravuje sa na ďalšie tehotenstvo.

Jej kamarátka, ktorá je približne rovnako stará a dokonca rozdiel medzi ich synmi sú iba dva mesiace, nikdy veľmi neinklinovala k športu. Po tehotenstve som zistil (potom, čo sa rozhodla začať cvičiť u mňa), že má veľmi výraznú diastázu.

Aj keď sa u mňa dala do poriadku a schudla, bruško stále má. Stále má také malé tehotenské bruško, ktoré je väčšie vždy, keď sa naje alebo viac napije. Toto bruško už musí riešiť s fyzioterapeutkou.

Nedá sa presne povedať prečo moja sestra nemá problém s diastázou a jej kamarátka áno. Je tam samozrejme viac faktorov, ale cvičenie je v tomto prípade veľmi dôležité.

Viscerálny tuk

Ďalšou príčinou vzniku diastázy je aj viscerálny, alebo tiež vnútorný brušný tuk. Tento tuk sa nachádza vo vnútri nášho brucha. Obklopuje orgány v našom tele a spôsobuje množstvo zdravotných problémov. Medzi tieto problémy patrí aj diastáza. Viac o viscerálnom tuku si môžete prečítať v článku Viscerálny tuk (vnútorný brušný tuk).

Diastáza spôsobená viscerálnym tukom sa väčšinou týka mužov. 

Veľakrát som počul, že títo muži v súvislosti so svojou tehotnou ženou povedali, že aj oni čakajú svoje bábo. Už asi viete, o ktorých mužov ide. Ide o tú časť mužov, ktorí majú veľké a pevné brucho.

Slovíčko pevné je veľmi dôležité. Ak má muž mäkké a neforemné brucho najčastejšie sa jedná o veľa podkožného tuku. Tento tuk nie je veľmi pekný, ale nespôsobuje až také zdravotné problémy.

Osoby ktoré majú problém s viscerálnym tukom majú veľké, často okrúhle a pevné brucho. Pevné preto, lebo tuk, ktorý majú sa nenachádza pod kožou, ale pod svalom vo vnútri okolo orgánov.

Zlou životosprávou a nedostatkom pohybu sa u týchto ľudí postupne zvyšuje množstvo vnútorného tuku. Ako rastie množstvo tuku rastie aj obvod pása. To spôsobuje zvyšovanie tlaku na brušnú stenu.

Ako vznikne diastáza

Pri veľkom množstve tuku je brucho príliš veľké. To znamená, že aj tlak na brušnú stenu spôsobený týmto tukom je nadmerný a spôsobí oddelenie brušných svalov. Vznikne medzera medzi týmito svalmi, vznikne diastasis recti.

Títo ľudia majú následne problém s krížami a bolesťou v spodnej časti chrbta. Dôvod je jednoduchý. Povolené brušné svaly neplnia správne svoje úlohy. Nerobia oporu chrbtovým svalom, čo spôsobuje zvýšený tlak medzi platničkami chrbtice.

Pri dlhotrvajúcom tlaku často nastane hernia platničky, teda jej vysunutie. To spôsobí ďalšie komplikácie a bolesti.

Títo muži, ale aj ženy by mali v prvom rade znížiť množstvo svojho viscerálneho tuku. Nie iba kvôli diastáze, ale je tu množstvo vážnejších problémov, ktoré im vnútorný tuk spôsobuje (viac na http://www.cviky-na-brucho.sk/visceralny-tuk-vnutorny-tuk/)

Ako predísť diastáze

Úpravou stravy a cvičením znížite množstvo viscerálneho tuku a tým predídete vzniku diastázy, ale aj množstvu vážnych zdravotných problémov. Návod ako presne postupovať nájdete v našom ebooku Ako schudnúť z brucha.

Ak už diastázu máte (test na zistenie diastázy nájdete nižšie), je potrebné vyhľadať odbornú pomoc ako napríklad fyzioterapeutku, ktorá sa na tento problém špecializuje. 

Upozorňujem vás ale, že ani fyzioterapeutka vám s diastázou nepomôže pokiaľ neschudnete a neznížite tlak vyvíjaný vnútorným tukom na brušnú stenu.

Základ je schudnúť a následne vyhľadať pomoc. Ak oddelenie svalov nie je veľké, môže dôjsť ku korekcii aj správnym cvičením stredu tela - core. Vždy ale musíte najprv schudnúť.

Nesprávne cvičenie

Oddelenie brušných svalov nemusí vzniknúť iba tým, že sa vám zväčší vaše brucho. Diastáza vzniká ako dôsledok nadmerného tlaku, ktorý je vyvíjaný na priamy sval brucha. Tento tlak sa vyskytuje aj pri cvičení, resp. pri nesprávnom cvičení.

Pri nesprávnom dýchaní počas cvičenia sa zväčšuje tlak na brušnú stenu. Ide o tzv. brušné dýchanie. To nastáva počas cvičenia, keď sa príliš napíname („pučíme") a všetok tlak prenášame do brucha na brušnú stenu.

Najčastejšie sa to stáva pri dvíhaní ťažkých činiek alebo iných ťažkých predmetov. Problém nastáva, ak ťažké bremená dvíhate z predklonu.

Jedným z ďalších cvikov, ktoré môžu spôsobiť diastázu je cvik, od ktorého by ste to naozaj nečakali. Je to asi najčastejší cvik na brucho. Áno, sú to brušáky. Pri tomto cviku veľa ľudí robí chybu pri dýchaní.

Prílišným dýchaním tlačia do brucha, zároveň počas prevedenia cviku a stláčaní brucha sa zvyšuje tlak na jeho steny. Je to ďalšia z častých príčin vzniku diastázy pri cvičení.

Ďalšou chybou je, že sa ženy po pôrode snažia vyčnievajúce brucho zlepšiť práve brušákmi. Toto cvičenie im ich stav ešte zhorší, ale o tom sa dočítate nižšie.

Nebudem práve túto príčinu vzniku diastázy viac rozvádzať. Nestretol som sa so žiadnym výskumom, ktorý by bol zameraný na to, koľko návštevníkov fitness centra má diastázu, alebo aké percento súťažiach v kulturistike či vzpieraní rieši takéto problémy.

Sám som sa stretol s diastázou najmä u tehotných žien (cca 60 %) a u mužov s vysokým percentom viscerálneho tuku.

Diastázu často vidím u profesionálnych kulturistov. Všimnite si ako vyrysované kocky na bruchu kulturistu sa v miestach okolo pupku rozchádzajú. Práve to je viditeľný rozostup medzi brušnými svalmi. Bolo to veľmi často vidieť najmä v časoch, keď kulturistika bola na vrchole svojej éry maximálnosti.

Sú to časy, keď súťažil Dorian Yates a Ronnie Coloman. V tom čase mali obrovské brušiská, ktoré mnohí nedokázali ani počas pózovania skryť. Na mnohých je vidno rozostup medzi pravou a ľavou brušnou stenou.

Pozor

Pozor

Ak máte oslabenú brušnú stenu, viete si aj vy nesprávnym cvičením privodiť diastázu priamych brušných svalov.

Diastaza postihuje (dúfajme, nemáme žiadny výskum) iba malé percento cvičiacich. Väčšinou ide o cvičencov, ktorí zdvíhajú veľmi vysoké váhy. Sú to najmä súťažní kulturisti (pozor, to sa len domnievam, keďže u nich je to počas súťažného obdobia najviac vidno).

Poznámka autora

Správnym cvičením dokážete posilniť brušnú stenu a predísť tak diastáze. V prípade, že ju máte, viete ju cvičením takmer úplne odstrániť. Nechcem, aby ste mali pocit, že ak budete cvičiť máte väčšiu šancu prepracovať sa k diastáze. To sa týka iba nesprávneho cvičenia.

Zdravotné komplikácie spôsobené diastázou

Je dôležité vedieť, že diastáza sama o sebe nebolí. To znamená, že rozostup medzi brušnými stenami nám nespôsobuje priamo žiadnu bolesť. To je dôvod, prečo veľké množstvo ľudí bežne žije s diastázou a ani o tom nevie.

Všetky zdravotné problémy, ktoré vznikajú pri diastáze sú sekundárne. To znamená, že sa prejavujú ako následok diastázy. Nemôžeme, ale jednoznačne povedať, že problémy o ktorých vám budem nižšie písať vznikli kvôli diastáze.

Ak máte diastázu a začnete ju úspešne riešiť, neznamená to, že nižšie uvedené problémy sa tým hneď odstránia. Ľudské telo je kompletne prepojené a zvyčajne jeden problém nemá len jednu príčinu, ale je to komplex rôznych na seba pôsobiacich faktorov.

Zároveň nefunkčnosť brušných svalov už mohla spraviť toľko škody, že jej zlepšením sa hneď nezlepšia aj ostatné zdravotné obmedzenia.

Bolesti v spodnom chrbte – posunutie platničky

Asi najčastejším problémom, ktorý spôsobujú oddelené brušné svaly sú bolesti v spodnej časti chrbta. Oslabené a nefunkčné brušné svaly neposkytujú chrbtu oporu. Výsledkom je zvýšené zaťaženie chrbta.

Celá úloha stability stredu tela je na svaloch chrbta. To znamená preťaženie týchto svalov, zvýšenie medziplatničkového tlaku.

To môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie ako bolesti, posunutie platničky, stlačenie rôznych nervov alebo zhoršenie prietoku krvi v daných miestach. Výsledkom sú okrem bolesti v krížoch, nedokrvene končatiny, tŕpnutie v nohách a rukách.

Muži s vysokým viscerálnym tukom

Veľké množstvo mužov, ktorí majú diastázu vplyvom vysokej hodnoty viscerálneho tuku prišli ku mne aj s bolesťami v spodnej časti chrbta. Niektorí mali problém aj s tŕpnutím rúk a nôh.

U mnohých z nich boli problémy a bolesti také veľké, že mali už minimálne vpichnutý ozón medzi platničkami, aby sa uvoľnil tlak medzi nimi. Nikto z nich, ale nevedel nič o diastáze a nefunkčných brušných svaloch.

Komu sa podarilo znížiť viscerálny tuk (tým znížili aj tlak na brušnú stenu a odľahčili chrbát) a posilniť svoje brušné svaly, tomu sa podarilo diastázu zmenšiť. Bolesti v krížoch sa rovnako znížili a niektoré zdravotné komplikácie vymizli.

Ak by neurobili túto zmenu, s veľkou pravdepodobnosťou by ich čakala veľmi nepríjemná operácia chrbta. Okrem dlhej a náročnej rekonvalescencie sa pri operácií musia prerezať aj niektoré svaly na chrbte a tie už nikdy nebudú úplne ako pred tým. Dokonca aj lekári sa prikláňajú viac k cvičeniu, ak je to v danom stave pacienta ešte možné ako k operácii.

Mamičky po tehotenstve

Mamičky už počas tehotenstva cítia, čo to znamená, keď sú chrbtové svaly preťažená vplyvom váhy tehotenského bruška. Po pôrode sa mnohým uľaví, ale mnohé matky majú bolesti chrbta naďalej.

Navyše zdvíhanie a nosenie bábätka na rukách vyvíja ďalšie nároky ako na brušnú stenu, tak na svaly chrbta. Ak sa počas tehotenstva brušná stena narušila, je problém o to väčší. Mamičky potom trpia rôznymi bolesťami chrbta a ani netušia prečo.

Výhodou je, že väčšina potrebuje iba spevniť brušnú stenu a nemusia už chudnúť ako je to v prípade mužov. Samozrejme iba ak počas tehotenstva a po pôrode výrazne nepribrali. V tom prípade musia aj oni najprv schudnúť a odľahčiť tak spodný chrbát.

Následne tak môžu absolvovať cvičenia na posilnenie brušných svalov, podotýkam správne cvičenie a nie klasické cviky na brucho ako sú brušáky.

Problémy s hlbokým stabilizačným systémom

Hlboký stabilizačný systém (HSS) sa skladá zo štyroch častí:

  • spredu sú to brušné svaly
  • zozadu sú to svaly spodného chrbta
  • zhora je to bránica
  • zdola svaly panvového dna

Všetky tieto svaly tvoria jeden celok HSS. Ak je problém s jednou skupinou svalov, prirodzene sa to prejaví aj na ostatných svaloch v celku.

hlboký stabilizačný systém

Obr. 3 Hlboký stabilizačný systém - HSS

Oslabené panvové dno

Ďalším častým problémom, ktorý pociťujú najmä ženy, ale môžu aj muži, je oslabené panvové dno. Nefunkčnosť brušných svalov spôsobí oslabenie panvového dna. To má za následok bolesti v panvovej a bedrovej časti.

Okrem priamych bolestí je prejavom nefunkčného panvového dna často aj:

  • únik moču
  • črevné problémy
  • zápchy
  • sexuálne problémy

 Ja sám som sa stretol s množstvom mamičiek, ktoré mali po pôrode oslabené panvové dno a s tým spojený únik moču. Oni sa za to trošku hanbili, ale nebolo prečo. Posilnením panvového dna a brušných svalov sa tento problém rýchlo stratil.

Oslabená bránica = zlé okysličenie tela

Ako sme si povedali a môžete vidieť aj na obrázku č.3, zdola máme panvové dno a zhora je bránica. Pri nefunkčnosti brušných svalov a nesprávnom dýchaní sú oslabené aj svaly bránice.

Tým sa zhoršuje naše dýchanie. Bránica netvorí dostatočnú oporu stredu tela a ani prívod kyslíka do tela nie je dostatočný. Mozog nie je poriadne okysličený, čo sa celkovo prejavuje na našom výkone.

Aj preto prvým krokom pri riešení diastázy, je naučiť sa bránicovo dýchať. Až keď sa stane bránicové dýchanie prirodzeným, prechádza sa k jednoduchým statickým cvičeniam (niektoré z nich nájdete aj v našom ebooku).

Slabý vnútrobrušný tlak

Ak brušné svaly nepracujú správne, bránica a panvové dno s nimi, nevzniká správne v HSS vnútrobrušný tlak. Tento tlak pôsobí ako opora nášmu telu pri všetkých činnostiach. Vždy, keď športujeme, manuálne pracujeme, potrebujeme využívať silu svojho tela. Táto sila je len taká veľká akú oporu máme v našom strede tela.

Správne fungujúci stred tela spôsobí zvýšenie sily, ale najmä prevenciu pred zranením napríklad v spodnej časti chrbta. Zároveň aj orgány potrebujú na svoje správne fungovanie vnútrobrušný tlak. Ak je tento tlak slabý, naše vnútorné orgány nepracujú správne.

Zlé držanie tela

Nakoniec tohto celku by bolo dobre spomenúť, že oslabenie všetkých spomenutých svalov sa prejaví aj na celkovom držaní tela a jeho správnej funkčnosti. Výsledkom môžu byť rôzne bolesti v končatinách, alebo v hornej časti chrbta (v lopatke, v krčnej chrbtici).

Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto problémy spolu nesúvisia, ale opak je pravdou. Oslabená brušná stena spôsobí oslabenie panvového dna. To spôsobí vybočenie panvy, čo má za následok posunutie v chrbtici a zmene usporiadania platničiek.

V niektorej časti chrbtice sa zvýši tlak na platničky a zníži sa pohyblivosť. Telo si túto zníženú pohyblivosť vykompenzuje v inej časti chrbtice, aby prirodzený ohyb mohol byť zachovaný.

Výsledkom môže byť nefunkčná lopatka, bolesti v krčnej chrbtici, bolesti hlavy až migrény. A to je len jeden z mnohých príkladov. Telo tvorí jeden celok. Každý sval ovplyvňuje aj ostatné, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Domáca diagnostika diastázy

domáci test na diastázu

Obr. 4 Domáci test na diastázu

Ak sa chcete presvedčiť či diastázu máte aj vy, je na to jednoduchý test, ktorý si vie každý spraviť sám doma.

Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy. Jednu ruku si dajte za hlavu a druhú ruku dajte s vystretými prstami kolmo na brucho v oblasti pupka. Nadvihnite hlavu aj s trupom tak, že ramená aj lopatky budú nad zemou.

Následne si rukou na bruchu prehmatajte brucho. Ak máte priestor medzi pravou a ľavou stranou priameho brušného väčší ako 2,5 cm je pravdepodobné, že máte diastázu. Ak diastázu máte, je pravdepodobné, že na bruchu sa vám vynorí kopček (Viď na obr. 5).

Ak si chcete byť istejší, urobte ešte jeden malý test. Ľahnite si na chrbát a vystrite nohy, ruky si dajte pod zadok a nadvihnite vystreté nohy nad zem. Ak sa vám ukáže na bruchu kopček ako dole na obrázku je pravdepodobné, že máte problém s diastázou.

Diastáza na 2 prsty je OK

V prvom rade teraz nepanikárte. Je to len približný domáci test. Ak vám vyšiel pozitívne je dôvod vyhľadať odborníka, aby to skontroloval on. Treba si uvedomiť, že medzera medzi pravou a ľavou stranou do 2-2,5 cm je normálna vec.

V tejto medzere sa nachádza stredové väzivo - linea alba. To je ešte v poriadku. Test s prstami je orientačný, aby ste aspoň približne vedeli, aký veľký problém s diastázou máte. Ak sa vám tam dostanú 3 prsty je to ešte celkom únosné, ak celá päsť (áno aj to je možné) tak máte už dosť vážny problém, ktorý je potrebné riešiť.

kopček pri diastáze

Riešenie diastázy

Problém s diastázou sa dá riešiť dvoma spôsobmi:

  • plastickou operáciou
  • cvičením

Plastická operácia

Toto riešenie vám veľmi neodporúčam, preto sa mu nebudem obšírne venovať. Chcem vám, ale v krátkosti popísať ako takáto operácia vyzerá, aby ste mali predstavu.

Najprv sa urobí dlhý rez od jednej strany panvy po druhú. Chirurg oddelí vašu kožu z brucha od brušnej steny a natiahne ju smerom k rebrám. Vďaka tomu sa odkryje priamy brusný sval. Ľavá a práva strana sa pritiahnú k sebe a zošijú spolu.

Následne vám kožu vrátia naspäť a celý rez zošijú. Podľa mňa dosť škaredá operácia. Následne je minimálne mesiac potrebné nosiť podporný pás a čaká vás rekonvalescencia.

Pozor

Pozor

Operácia je iba estetické riešenie, nie je to funkčné riešenie. Ochabnuté svaly, ktoré sa pre svoju slabosť oddelili a prestali plniť svoju funkciu sú naďalej ochabnuté. Čo sa týka funkčnosti vašich brušných svalov ste nič nevyriešili, iba ste si odstránili odstávajúce brucho.

Spevnenie brušných svalov

Diastázu môžete odstrániť aj správnym cvičením. Dobré na tom je, že aj po 20tich rokoch je stále možné sa diastázy zbaviť aj cvičením. Zároveň v závislosti od jej veľkosti sú výsledky viditeľné relatívne za krátky čas.

Už po dvoch týždňoch pravidelného cvičenia je vidno pokroky. Všetko začína správnym, teda bránicovým dýchaním. Hneď ako sa naučíte správne dýchať môžete prejsť k posilneniu brušnej steny pomocou statických cvikov.

Je veľmi dôležité, aby ste pri výdrži v týchto cvikoch stále dýchali pomocou bránice. Bráničné dýchanie si zautomatizujete a budete ho používať aj v bežnom živote.

Potom, čo cvičením dosiahnete zlepšenie, alebo úplne odstránenie diastázy je potrebné stále priebežne cvičiť. Udržiavať svoje svaly stredu tela aktívne a funkčné potrebujete aj naďalej. Ak úplne poľavíte a prestanete aj bránicovo dýchať, môžetr znova mať diastázu.

Ak chcete začať cvičiť na diastázu je najlepšie vyhľadať odborníka, ktorý sa tomuto problému venuje.

V prípade, že bývate v oblasti, kde sa takýto odborník nenachádza, mám pre vás riešenie.

Diastáza cviky

V mojom e-booku Ako schudnúť z brucha nájdete krátky popis bránicového dýchania a techniku statických cvikov aj s fotkami, ktoré vám s diastázou môžu pomôcť. Sú to cviky ako podpor/plank/doska, podpor na boku a tlak do pokrčených nôh. V e-booku nájdete podrobný popis týchto cvikov aj s variantami na ich zjednodušenie alebo sťaženie. Okrem toho v ňom nájdete aj rady ako si upraviť stravu, správne nastaviť kardio tréning a ďalšie cviky na vaše brušné svaly. K e-booku sme dorobili aj video špeciál. Sú to video návody správnej techniky cvikov a správneho (bránicového) dýchania. Nájdete tam aj vysvetlenú diagnostiku diastázy a ďalšie bonusové videá.

Pozor, vyhnite sa cvikom ako brušáky alebo skracovačky.

Záver

Diastáza brušných svalov začína byť bežný problém mamičiek po pôrode, alebo obéznych ľudí. Je potrebné sa týmto problémom zaoberať a v rámci možností ho riešiť ešte skôr ako vám prinesie prvé zdravotné problémy.

Ak máte podozrenie na diastázu, urobte si domáci test. Ak vám vyšiel pozitívne, vyhľadajte odbornú pomoc, alebo sa riaďte týmto článkom. 

Dobré je, že sa dá vyriešiť za pomerne krátku dobu fyzicky nenáročným tréningom a to v každom čase. Mamičky čerstvo po pôrode by mali počkať aspoň 6 týždňov a až potom si robiť test na diastázu.

Brušná stena sa po pôrode zotavuje a môže sa ešte čiastočne stiahnuť. Počkajte 6 týždňov a následne si urobte domáci test. 

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom diastázy, napíšte ich do komentárov a ja vám odpoviem.

Radoslav Cabúk
 

Je expert na zdravé a dlhodobo udržateľné chudnutie. Pomáha ľuďom získať postavu po akej túžia. V súčasnosti pomáha klientom dosiahnuť vytúžený progres úpravou stravy a tréningom, ktorý je prispôsobený ich aktuálnym potrebám a možnostiam.

  • Silvia píše:

    Dobrý večer nechápem tomu testu.Chcem sa len opýtať nahmatala som si hrčku alebo gulicku nad pupkom ktorá má nebolí ale je ju cítiť ak si to stlacim tak vtedy ma to trošku boli.a cítim sa nafúknutá. chcem sa opýtať čo by to prosím vás mohlo byť? Mám dve pôrody posledný pred 4 rokmi.Pred tým som to nevnímala no od kedy pracujem ako čašníčka ma to začalo aj bolieť.mozem poprosiť o radu? Lekára samozrejme navštívim ak to je potrebné.Moze to byť teda pruh?

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň.
      Áno to môže byť pruh – hernia. Treba navštíviť lekára a on Vám povie ďalší postup. V každom prípade je potrebné posilniť brušnú stenu. Tento problém sa stáva, ak je brušná stena oslabená. Operáciou Vám vyriešia v danom mieste pruh, ale brucho sa ešte viac oslabí. Preto je dôležité posilniť brušnú stenu, ale nie klasickými cvikmi na brucho. Potrebujete zapracovať na vnútorných brušných svalov pomocou práce s dýchaním v kombinácií s ďalšími cvikmi. Ak by ste mali záujem práve pripravujeme online kurz na Diastazu a oslabenú brušnú stenu, môžeme Vám poslať link, keď bude hotový.

      • Erika píše:

        Dobry den. Mozem Vas porosit link na online kurz na diastazu? A tiez poprosim kontakt lekara alebo trenera v ramci BA za ktorym by som mohla realne ist. Vopred dakujem

        • Radoslav Cabúk píše:

          Dobrý deň, Ďakujem za Váš záujem o online kurz. Práve na ňom pracujeme. Poslali by sme Vám link, keď už bude pripravený, ak súhlasíte.
          Žiaľ nemám vedomosti o nikom, koho by som Vám vedel odporučiť na konzultáciu.

  • Lívia píše:

    Dobrý večer. Ja mám tiež problém taký že mám diastazu…nikto mi nepovedal že sa dá riešiť aj cvičením vraveli mi že dá sa len operáciou …ale dozvedela som sa že ak ešte chcem mať bábo neodporúča sa operácia…môžem vás poprosiť o vyjadrenie? Ci je správne ísť na tú operáciu alebo si mám nájsť nejakú fyzioterapeutku? Ďakujem pekne za odpoved

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Operácia sa neodporúča, pretože Vám brušné svaly zošijú spolu a pri ďalšom tehotenstve sa Vám to znova potrhá. Takže by to bolo zbytočné. Určite si treba dať brucho do poriadku čo najviac, pred ďalším otehotnením. Je potrebné začať správne cvičiť. Môžete navštíviť fyzioterapeutku alebo ja práve pripravuje online program na riešenie diastázy.

  • Kam píše:

    Dobry den,

    Spravila som si test .Medzi brušné svaly sa mi zmestia max 2 prsty ..znamena to ze mam diastazu?
    Mam štíhlu postavu ale moje brucho je stale velke a ked si sadnem tam mi nepekne previsa.
    Som 3 roky po porode

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Pravdepodobne nemáte diastázu, v zmysle oddelenia brušnej steny. Ak sa vám aj tak vytvára strieška v strede brucha, ide o oslabené vnútorné brušné svaly.

  • Jana píše:

    Dobrý deň, môže diastaza vzniknúť aj pri operácii žlčníka laparoskopicky? Ďakujem.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Áno môže vzniknúť aj pri operácií brucha. Dôvodom je, že Vám musia nafúknuť brucho plynom a to spôsobí tlak na brušnú stenu. Vtedy môže vzniknúť diastaza.

  • Bea píše:

    Dobrý deň, ja mám taký zvláštny problém. Keď som si urobila domáci test na diastázu, pod pupkom nedám medzi svaly ani 1 prst poriadne, nad pupkom mám tie svaly viac rozostúpené, tam dám 1,5 prsta. Píšete, že do 2 prstov je to normálne, takže podľa toho diastázu nemám. Ak ale si ľahnem a zdvihnem nohy, urobí sa mi veľmi veľký kopček na bruchu. Mám 3 spontánne pôrody za sebou, posledný pred 5 mesiacmi. Vedeli by ste mi poradiť, prosím?
    Ďakujem.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň Beata
      Ak ste si test spravili správne, nemáte diastázu. Strieška je znakom oslabenej brušnej steny. Vaše vnútorné brušné svaly sú oslabené. Potrebujete ich posílniť a získať kontrolu nad brušnou stenou. To sa robí zlepšením dýchania a jeho aplikovaním v ďalších cvikov. Okrem toho je potrebné zapracovať aj na svaloch stredu tela a pohybových stereotypoch. Ako to spraviť Vám píšem osobitne v maili. Ďakujem za Váš komentár.

  • Štefánia píše:

    Dobrý deň,
    som dvojnásobná mamička, 7 mesiacov po druhom pôrode. Ostalo mi veľké brucho. Vážim 50 kg, cvičením z váhy ubrať nechcem. Pred 1. tehotenstvom som mala v páse 60cm a často som cvičila brušáky. Samovyšetrením som si namerala rozostup svalov na 1-2 prsty, no pri 2.teste sa mi na bruchu ukázala tzv.strieška (veľmi malá, ostrá). Na základe predchádzajúcich odpovedí usudzujem, že mám oslabené brušné svaly a musím sa naučiť pri cvičení správne dýchať. Je možné poradiť si s týmto mojim problémom za domácich podmienok bez dohľadu skúseného fyzioterapeuta? Pretože už 4. mesiac cvičím „cviky na diastázu“ (akoby malé brušáky, pri ktorých sťahujem bruško dnu. Pomáham si aj uterákom, ktorý mi drží bruško stiahnuté). Tieto cviky mi po prvom pôrode vrátili bruško takmer do normálu, no tentoraz nejako nezaberajú. Ďakujem vopred za Vašu odpoveď, vezmem si ju k srdcu a budem na sebe makať podľa Vašich vzácnych rád! 🙂

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Zhodnotila ste to správne. S týmito „cvikmi na diastázu“ nemám skúsenosti a nemyslím si, že to je vhodný spôsob. Myslím, že zvládnutie vašej oslabenej brušnej steny by sa dalo zvládnuť aj v domácich podmienkach. Info Vám píšem do mailu.

  • Gabriela píše:

    Dobry den,

    momentalne som 5 mesiacov po porode. Pred tehotenstvom aj pocas neho som aktivne cvicila. Po porode sa mi brucho pekne stiahlo, diastazu som si teda ani nekontrolovala. Po cca 3 mesiacoch som zacala s behom aj cvikmi na brucho – nasledne sa mi vsak brucho mierne „vydulo“. Ked som si urobila domaci test, zistila som, ze mam diastazu tak na 1 prst. Odvtedy cvicim cca 2 mesiace dychove cvicenia. Chcem sa spytat – podla toho, co tu citam je takato medzera v poriadku a uz sa vlastne ani nezaceli? Mozem teda pokracovat s behom a cvikmi na vonkajsie brusne svaly, ci aky postup by ste mi odporucali prosim Vas?

    Dakujem pekne,
    Gabika

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Jeden prst je normálny fyziologický jav, nie je to diastáza. Môže sa Vám to stiahnuť úplne k sebe a nemusí, je to veľmi individuálne. To, ale neznamená, že je to niečo zle. Otázka je či tam vzniká strieška alebo nie. To je prejav oslabenej brušnej steny. Môžete cvičiť, v každom prípade by ste mala klásť dôraz na dýchanie a kontrolu brušnej steny počas cvičenia.

  • Lucia píše:

    Dobry den som 6 rokov od prvého pôrodu 3 od druhého a pred par dnami mi fyzioterapeutka povedala ze mam veľkú diastazu. Maam zatiaľ 2 týždne trénovať správne dýchanie plus pár prvých cvikov.. Chcem sa ale spytat mam aj asi viac tuku na bruchu ako by som mala Mat čiže s cvičením dýchania by som mala zároveň aj začať chuudnut úpravou stravy a keďže posilovňa není vhodná aký šport by som mohla robiť na urýchlenie s chudnutia? Je vhodné napríklad plávanie 2x týždenne? Alebo co iné by ste mi poradili? Viem ze aj rýchla chôdza ale to sa mi popri práci a detoch veľmi nedá.. Dakujsm veľmi pekne za odpoveď
    LuciA

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň Lucka
      Pre úspešnú rehabilitáciu brušnej steny je veľmi dôležité najprv minimalizovať množstvo tuku na bruchu. Plávanie s dobrou technikou je určite vhodné. Nemala by ste plávať, ale štýlom prsia a celý čas pri tom držať hlavu nad vodou. Aj rýchla chôdza je veľmi vhodná. Špeciálne pre mamičky, ktoré majú diastázu a potrebujú schudnúť sme vytvorili online program. Pomôže vám upraviť Vaše stravovanie. Zároveň obsahuje pre Vás vhodné cvičenie, ktoré Vám zaberie iba 30 minút, 3x do týždňa a môžete ho cvičiť doma. Cvičenie Vám pomôže schudnúť, posilniť svoje telo a zároveň nekladie zvýšené nároky na Vaše brucho. Ak by Vás toto cvičenie zaujalo, na tomto linku sa môžte dozvedieť viac informácií: https://www.cviky-na-brucho.sk/akcia-chudnutie-s-diastazou-predaj-2/. Verím, že som Vám mojou odpoveďou pomohol. S pozdravom Radoslav Cabúk

  • Romina píše:

    Dobrý deň som rok a pol po pôrode a brucho mám stále ako vo štvrtom mesiaci bola som u rôznych fizioterapeutoch ale každý ma odbil že mam priveľké brucho a už sa mi nestiahne jedine operáciou jedna povedala že mám aj diastazu aj pruh tak neviem ako to je ale potrebujem stiahnuť brucho myslíte že aj potom čo mi bolo povedané sa to dá stiahnuť cvikmi?

    • Radoslav Cabúk píše:

      Romina určite sa s Vašim bruchom niečo dá spraviť. Je potrebné si najprv uvedomiť, že diastáza (Vaše uvoľnené brucho) sa nedá vycvičiť cvikmi. Je potrebná rehabilitácia brušnej steny pod dohľadom špecialistky. Ešte pred rehabilitáciou je potrebné minimalizovať tuk na v oblasti brucha. Ako ste na tom čo sa týka vnútrobrušného a podkožného tuku?

  • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám diastazu na dva prsty píšete že je to normálne to znamená že môžem cviky na brucho alebo brušákom sa vyhnúť úplne. Začala som cvičiť na veslovacom trenažéry je to vhodné?
    Mám váhu 48 kíl a brucho ako v treťom mesiaci (aspoň že ho viem stiahnuť keď potrebujem aby ho nebolo vidno) Neviem čo s tym robiť. Schudnúť by som už nechcela.
    A len z brucha neviem ako ☹

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      To, že máte medzeru medzi brušnými stenami na 2 prsty, znamená že pravdepodobne nemáte oddelené brušné steny. Keďže píšete, že brucho vyzerá ako v treťom mesiaci, znamená to, že máte oslabené vnútorne brušné svaly (najmä tranverzus), ktoré by Vám to brucho držali stiahnuté. Brušákmi neposilníte hlboké, ale najmä povrchové svaly brucha. Zároveň ak pri brušákoch nedokážete správne dýchať a mať brucho pod kontrolou môže to Váš problém ešte zhoršiť.
      Potrebujete v pravom rade rehabilitáciu brušnej steny. Naučiť sa správne dýchať a až potom začať aplikovať cvičenia, ktoré Vám pomôžu s posilnením Vášho stredu tela.
      To či veslovací trenažér je vhodný, je veľmi diskutabilné a závisí to od prevedenia, intenzity a dýchania. Treba dávať pozor, aby ste pri predklone netlačila veľmi na brucho a nevytláčala ho von. S príťahom treba dávať dôraz na výdych a sťahovať brucho do vnútra. Pričom chrbát by mal byť v prirodzenom zakrivení, nemala by ste sa hrbiť.

  • Romana píše:

    Dobry den, velmi sa tesim ze som natrafila na Vas clanok, pretoze aj ja mam problem s miernou diastazou. Pred tehotenstvom som cvicila crossfit nieco vyse pol roka, predtym som chodila na jumping na trampolinach. Je mozne ked cvikmi zmiernim alebo odstranim diastazu, znova zacat cvicit brusaky a rôzne posilovacie cviky na brucho? Môzem sa znova vratit ku crossfitu?
    Dakujem

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Je to všetko možné. Čo je dôležité je naučiť sa správne dýchať. Potrebujete zrehabilitovať brušnú stenu, to znamená naučiť sa správne dýchať a potom následne jednoduchými cvikmi a kontrolou dýchania posilniť hlboké svaly brucha. Ak to zvládnete a viete ako s bruchom a dychaním pracovať, môžete robiť všetko. Len vždy je potrebné sa sústrediť na to dýchanie a brucho.

  • Lenka píše:

    Dobry den,
    mam miernu diastazu a planujem zacat cvicit na orbitreku. Je tento pohyb vhodny? Dakujem za odpoved.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Chcelo by to pozrieť čo to znamená mierna diastaza a zároveň čo chcete cvičením orbitreku dosiahnuť. V zásade by to, ale malo byť v poriadku.

  • Nana88 píše:

    Dobrý deň, mám 30rokov a som v 30tt tehotenstva s 1.dietatkom. Pred tehotenstvom som pravidelne cvičila. Vážila som 58 kg (174cm), zatiaľ som pribrala 9kg. Nedávno som si všimla hrboľ nad a pod pupkom pri vstavani z postele, urobila som si aj test a nahmatala som si rozostup svalov na cca 3 prsty :/ . Chcela by som vás poprosiť o radu čo robiť aby som zabránila ešte počas tehotenstva väčšiemu rozostupeniu svalov? Existuje nejaký špeciálny pas ktorý viem nostiť teraz? Pripadne odporúča sa špeciálny tejping?- našla som o tom info na zahraničných portáloch. Vopred ďakujem za odpoved.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Počas tehotenstva je zbytočné si robiť test na diastázu a riešiť ju. Tento rozostup je počas tehotenstva potrebný, je to fyziologický dej. Musí sa to stať kvôli rastúcej maternici. Po pôrode sa to môže dať všetko do poriadku. Aj preto sa diastáza rieši až dva mesiace po pôrode, dovtedy sa môže bruško stiahnuť.

  • Lucia píše:

    Dobry den, nieje diastaza dovodom pre cisarsky rez aby sa pri porode este nezhorsila? Ja mam tazsi stupena a som opat tehotna. Prva dcera sa narodila s parezou brachialneho plexu – 4200g a 56 cm a mne ostala po vyvolavanom porode a tlaceni laktom sestricky na brucho diastaza na bruchu. Aky je vas nazor na prirodzeny porod v spojeni s tazkou diastazou? Dakujem.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Do mailu som Vám zaslal informácie, ktoré Vám pomôžu s odpoveďou na Vašu otázku.

  • Nicoleta píše:

    Dobrý deň,

    tiež mám diastázu, fyzioterapeutka, ktorú som navštívila(ale nešpecializuje sa na diastázu) mi odporúčala operáciu- vraj nejako laparoskopicky- vraj sa urobia len tri body a cez ne sa to nejako spraví- vôbec sa v tom nevyznám, či je to plastika, alebo niečo iné- a vraj mám na tom trvať. Ide totiž o možné ďalšie tehotenstvo- varovala ma, že ak to takto neporiešim, môžem si pri ďalšom tehotenstve zničiť chrbát. A vraj cvičenie na to nepomôže! S týmto názorom som sa stretla po prvýkrát- tak dúfam, že je to len jej neinformovanosť, lebo radšej by som cvičila než išla na operáciu. Tak ako to je? Je nutná operácia? Čo sa stane ak cvičím a bude nasledovať tehotenstvo, ak diastáza nemôže zmiznúť úplne?
    A ešte mi nie je jasná ďalšia vec- videla ma totiž ešte ďalšia pani(neviem, či fyzioterapeutka), ktorá len pri pohľade na moje brucho povedala- veď vy máte tuším pruh! Na to mi tá prvá fyzioterapeutka povedala, že diastáza je vlastne pruh(čo sa mi celkom nezdá totožné)- asi je tým myslené, že je to úplné a nie len čiastočné oddelenie tých brušných svalov. Ako to teda je? Je diastáza v istej fáze pruh a treba ho riešiť operáciou?
    Aktuálne cvičím už druhý mesiac cviky s Vital Clinic 3x denne a plánujem sa poradiť aj s odborníkom, ale najprv som chcela skúsiť cvičiť sama. Ale tieto veci mi neboli jasné a mám z nich zmiešané pocity.
    Vopred ďakujem za odpoveď

    • Radoslav Cabúk píše:

      Z informácií, ktoré mám, tak určite treba cvičiť a maximálne stiahnuť diastázu. V každom prípade, sa vám diastáza stiahne, ale svaly sa už nezrastú. Preto počas ďalšieho tehotenstva sa odporúča nosiť podporný pás. Práve sa chystám na jedno špecializované školenie, po ňom budem mať viac informácií.
      Diastáza nie je pruh. Diastáza môže byť čiastočná (od pupku dole alebo hore) alebo celková, ale nie je to pruh.
      Aké máte výsledky s cvičením? A na koľko prsov máte rozostup? Máte ju celú alebo v ktorej časti?

      • Nicoleta píše:

        S cvičením končím druhý mesiac, pričom je plánovaných 5- tak nie som ani v polovici. Čo sa výsledkov týka, obávam sa že to neviem posúdiť. Zatiaľ som zmenu nezbadala a dúfam, že tie cviky cvičím správne. Keď si robím samovyšetrenie diastázie – ako je všade popisované – väčšinou sú tie dva svaly blízko pri sebe, ale niekedy je ten rozostup aj väčší= vtedy väčšinou svaly napnem ešte raz, a už sú zas pri sebe, ale nie je to vždy na prvý raz tak. Aj keď som bola u tej fyziotrapeutky- myslela som, že je to celkom OK a práve vtedy sa mi tam urobila dosť medzera.
        A myslím, že mám celú. Snažím sa nosiť aj nejaké pásy- iný pri cvičení a iný na bežné nosenie, niekedy aj v noci. A keď sa nenavečeriam, ráno to vyzerá dobre. Ale akonáhle si ho raz nedám, brucho je opäť veľké.

        A ďakujem Vám za informácie.

        Plánujem ešte nejaký čas cvičiť a potom zájdem asi k chirurgovi, aby som mala istotu, ako to vyzerá, ale v každom prípade beriem radšej pás a cvičenie ako operáciu:)

  • Viera píše:

    Dobry den, je mozne cvicit cviky na diastazu, aj ked mam diagnostikovany pruh (hernia nad pupkom)?
    Vopred dakujem.
    Zelam pekny den.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň!
      Všetko závisí od toho aký je ten pruh bolestivý. Skôr Vám odporúčam zamerať sa na nácvik bránicového dýchania. Odporúčam Vám konzultáciu s lekárom, ktorý vám určí konkrétny postup. Následne práca s fyzioterapeutom.

  • Michaela Vondálová píše:

    Děkuji, za pěkný a nepochybně přínosný článek o diastaze. Také jsem ji po druhem

    • Radoslav Cabúk píše:

      A ja ďakujem Vám. Som rád, že sa Vám tento článok páči a verím, že ste sa dozvedela užitočné informácie.

  • Eva Gránerová píše:

    Dobrý den, čitala som všetky vaše komentare. Ja mám tiež problem s diastazou priecnych brusnych svalov. Konkretnejsie som po dvoch operaciach v priebehu jedneho roka. Brucho uz mam dorezane od hora dolu a po oktobrovej operacii mam 50 cm rez spodkom brucha. Teraz po pol roku od druhej operacie mi na ct vyšetrení zistili vyklenutie uvolnenim casti sutury. Este stastie ze sietka nie je porusena. Ake cvičenie je vhodne v mojom pripade? Uz nechcem ist treti krat pod skalpel. Dakujem

  • Denisa píše:

    Dobrý deň. Pre mňa veľmi užitočný článok. Mám dve už dospelé deti, 10 ročného syna, ktorý sa mi narodil v 40 ke a až teraz som sa dozvedela o diastáze. Pri hľadaní cvikov na webe som natrafila na Váš veľmi zaujímavý článok. Je smutné, že sa o tomto probléme nedozvedia ženy skôr, hádam by mohli na to upozorniť aj gynekologovia….pekný deň

    • Radoslav Cabúk píše:

      Ďakujem pekne za Váš komentár. Som rád, že náš článok bol pre Vás prínosný. Viem, že už sú lekári, ktorí o tomto probléme vedia a riešia to aj s pacientmi. Žiaľ problém okolo diastázy sa začal viac riešiť iba v posledných rokoch. Keďže, ale stále viac žien má problém s diastázou, myslím si, že aj lekári na tento problém budú stále viac upozorňovať. Prajem pekný deň

  • Zuzana píše:

    Dobry den,
    Dakujem za mnozstvo uzitocnych informacii v clanku. Po porode mam diastazu na 3 prsty v okoli pupku. Pocas tehotenstva aj pred nim som cvicila, behavala.
    Chcela by som sa spytat, ci je beh vhodny pri diastaze. Moze cvicenie s obrucou-hula hop problem odstranit?
    Dakujem

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Na 3 prsty to je len mierna diastáza. Vzdialenosť na 2,5 prsta sa berie ako normálna.
      Každý pohyb je dobrý, sú ale vhodnejšie a menej vhodnejšie. Pri miernej diastáze by som v behu nevidel problém, ako doplnkovú činnosť.
      V každom prípade, pokiaľ ide o diastázu je základ vyhýbať sa nadmernému skákaniu a pučeniu do brucha. Je potrebné najprv popracovať na bránicivom dýchaní. Následne zapojiť statické cviky na stred telo, z ktorých sa postupne prejde na dynamické cviky. Cvičením s obručou, problém podľa môjho názoru neodstránite. Ak budete robiť komplexné cviky, pri ktorých budete zapájať stred tela a dáte si pozor na správne dýchanie. Takáto mierna diastáza by sa vám mohla stiahnuť, aj bez návštevy odborníka (fyzioterapeuta alebo lekára).

  • Maja píše:

    Dobry vecer. Chcela by som sa spytat ci je vhodne cvicenie na rotacnom disku ak mam po porode diastazu brusnych svalov? Ak ano je vhodne cvicit so stahovacim pasom? Som po porode dvojciat 8 mesiacov. Dakujem

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      Na rotačnom disku môžete cvičiť, pomôže Vám to posilniť šikmé brušné svaly.
      Sťahovací pás nie je potrebný. Skôr sa treba sústrediť na správne dýchanie a zapájanie brušných svalov počas cvičenia.
      Podporný pás počas cvičenia by mohol spôsobiť ešte väčšie oslabenie brušných svalov a celkového stredu tela. Vy potrebujete zvoliť správne cvičenie, ktoré je pre Vás vzhľadom na diastazu vhodné.

  • Gabi píše:

    Dobry den, zaujima ma, ci by ste vedeli pomoct nastavit spravne cviky na diastazu pokial mam aj potruziu disku L5-S1. Dakujem za odpoved.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň!
      Táto otázka je skôr na našu fyzioterapeutku. V každom prípade určite áno. Pri riešení diastázy je dôležité najprv naučiť sa správne dýchať. Tým zapojíte bránicu. Následne sa robia statické cviky. Pri tomto postupe nieje zvyšovaný tlak na platničky, práve naopak. Správnou aktiváciou svalov, znížite tlak na platničky.

  • Lubica píše:

    Dobry den, som po operacii diastazy a hernie – teraz je to 6 tyzdnov. Ake cviky mozem a ake nesmiem robit na spevnenie brusnych svalov? Mam 38 rokov a hladam aj niekoho kto by mi osobne pomohol v BA. Dakujem pekne Lubica

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň
      V prvom rade by ste sa mala naučiť dýchať bránicou. To Vám pomôže zapojiť priečny (vnútorný)brušný sval. Mala by ste sa vyhýbať všetkým cvikom, kde vzniká priamy tlak na brucho. Medzi tieto cviky patria najmä rôzne brušáky, skracovačky, sklápačky a podobne. Vhodné pre Vás, najmä na začiatku budú statické cviky ako plank (podpor), podpor na boku. Tieto cviky majú ľahšie aj ťažšie verzie. Je potrebné sa naučiť aj v týchto cvikoch správne zapájať priečny brušný sval a bránicovo dýchať.
      Ak vyhľadáte odbornú pomoc, naučia Vás rôzne cviky aj z vývojovej kineziologie, na ktorej je postavený systém DNS. V Bratislave viem, že sa diastáze venujú na Vital clinic. Nepoznám ich prácu, ale sú tam fyzioterapeutky, ktoré sa diastázou zaoberajú, takže verím že budete spokojná. Prípadne ak ich naozaj vyhľadáte, budem rád ak sem napíšete vašu skúsenosť aj pre druhé ženy.

  • Kristína píše:

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako dlho trvá ,,vyliečenie“ diastazy cvičením a či sa dá cvicenim úplne odstrániť. Ďakujem.

    • Radoslav Cabúk píše:

      Dobrý deň!
      To ako rýchlo sa Vám podarí diastázu stiahnuť na minimum závisí od niekoľkých faktorov. V prvom rade od veľkosti medzery medzi brušnými stenami. Medzera môže byť veľká na 3 prsty, ale aj na celú päsť. Ďalej to závisí od vašej životosprávy a od množstva tuku na bruchu. To sú veci, ktoré je potrebné hneď na začiatku zistiť. Následne trvá stiahnutie diastázy 2-3 týždne. Je to veľmi individuálne, závisí to okrem už spomínaných faktorov aj na intenzite cvičenia, aktuálnom stave brušných svalov a toho ako budete zvládať cvičenie. Je potrebné cvičiť pravidelne a naučiť sa správne dýchať bránicou. Diastáza sa nedá cvičením odstrániť úplne. Cvičením sa vám diastáza stiahne, ale medzera medzi brušnými stenami ostáva. Preto je potrebné aj naďalej pracovať a udržiavať svalový tonus v brušných svalov. Na to stačí 15 minút cvičenia každý alebo každý druhy deň. Na spojenie svalov je potrebný chirurgický zákrok, pri ktorom Vám svaly zošijú. Uvedomme si, ale že posilnením brušných svalov dosiahneme oveľa viac ako len siahnutie diastázy. Posilníme panvové dno, zlepšíme okysličenie tela, vnútrobrušný tlak a zlepšíme držanie tela. To mám prinesie množstvo zdravotných benefitov.

  • >