fitness premeny ženy aj muži

10 februára, 2017

2 komentárov

10 príbehov – fitness premeny žien aj mužov

Od Radoslav Cabúk

10 februára, 2017


Chcem sa s vami podeliť o 10 krátkych, ale silných príbehov na tému fitness premeny. Sú to moji klienti, ktorým cvičenie zmenilo život.

Desať ľudí, 5 žien a 5 mužov. Každý z nich je úplne odlišný. Líšia sa od seba vekom, výsledkami, motiváciou, ale aj prekážkami, ktoré museli zvládnuť.

More...

Nie každý má ideálne podmienky, kondíciu alebo zdravie. Každý ale môže dosiahnuť zmenu, ak na sebe bude pracovať a bude mať to správne vedenie. Týmito príbehmi vám chcem ukázať ľudí, ktorí mali to odhodlanie a zároveň si vybrali správne vedenie.

Vek nie je prekážkou

fitness premeny - Ján Šidelský

Ján Šidelský

Janko v čase, keď začal cvičiť oslavoval svoju 60-tku a vydával aj dcéru.

Okrem toho, že chcel vyzerať dobre na svadbe svoje dcéry ho motivovali k cvičeniu jeho zdravotné problémy. Trpel chronickou bolesťou krížov, ktorá mu spôsobovala tŕpnutie nôh.

Okrem toho mal aj problémy s tŕpnutím rúk pri záťaži. Vlastní malú stavebnú firmu a niekedy sa stane, že aj sa musí pustiť do práce. Ťažkej práce, kde treba zdvíhať ťažký materiál a pracovať manuálne. 

Ukázalo sa, že kvôli veľkému bruchu a vysokému vnútornému tuku (viscerálny tuk) sa mu spravila diastáza v hornej časti brucha (od pupka hore). To znamenalo mierne obmedzenie v posilňovaní stredu tela.

Ani jeho stravovanie nebolo zďaleka optimálne. Tu by som citoval priamo jeho:

"Tým, že moja manželka je vyučenou kuchárkou, tak jedlo a varenie sme si vždy vychutnávali. Jednoducho sme hodovali. Bol som dosť veľký slaďoš. Kávu som pil s cukrom a koláče, to bolo moje.“

Jano musel spraviť určité zmeny vo svojom stravovacom režime. Niektoré z nich si môžete prečítať v ebooku zdarma.

Tie ďalšie sú v kompletnom ebooku Ako schudnúť z brucha.

Po úprave stravy a nastavení tréningu sa Janovi podarilo schudnúť 15 kg. Výrazne mu poklesol aj vnútorný tuk. Diastáza sa mu stiahla. Bolesť nôh a potkýnanie zmizlo úplne. Problém s chrbticou je chronický, takže tam je to horšie, ale ťažkosti sa zmiernili.

Na záver by som chcel citovať Jana, ktorý sa vyjadril ako vníma celú jeho životnú zmenu:

„ Je to pocit, ktorý sa nedá opísať. Som spokojný sám so sebou. Hlavne ustúpili zdravotné problémy a teší sa z toho celá rodina. Dokonca sa mi podarilo motivovať k cvičeniu aj syna."

schudla 10 kg za 3 mesiace

Marika Hanzélyová

Marikin problém bol, že po 50-tke výrazne pribrala a nedarilo sa jej nabrané kilogramy zhodiť aj napriek tomu, že predtým nemala problém znížiť váhu hladovaním.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že náš metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje. Percentuálne to vyzerá nasledovne:

po 30-tke sa náš metabolizmus spomalí o cca 20%, po 40-tke o ďalších 10% a po 50-tke je náš metabolizmus pomalší o 50% oproti tomu, ako to bolo do 30-tky.

Napriek tomu, ľudia stále jedia približne rovnaké množstvá a je jedno koľko majú rokov. Odvíja sa to aj od množstva stresu a prostredia. Prvé, čo mi pri začatí našej spolupráce Marika povedala bolo:

„Som pripravená aj celé dni nič nejesť, len nech schudnem. Ja to dokážem vydržať“.

Moja prvá úloha bola vysvetliť jej, že hladovanie nie je riešením. Schudne pomocou kombinácie správnej životosprávy a cvičenia. Veľmi sa jej to nepozdávalo, ale povedala, že to skúsi. Vysvetlil som jej teda všetky pravidlá, ktoré má v rámci stravovania dodržiavať a ujasnili sme si ich význam.

Trénovala trikrát do týždňa a po prvom mesiaci schudla 3,5 kg bez hladovania a bez následného jojo efektu, pretože to dosiahla pomocou cvičenia na tréningoch. Samozrejme, ako už býva zvykom, aj Mariku výsledky namotivovali k ďalšiemu úspechu.

Po 3 mesiacoch Marika schudla 10 kg. V páse a bokoch mala o 10 cm menej a vyzerala výrazne lepšie a šťastnejšie. Bolo na nej vidieť, že má z tréningov radosť a že ju cvičenie naozaj chytilo.

Marika po tomto úspechu ešte chvíľu pokračovala v cvičení pod našim vedením a potom musela odcestovať do Kanady. Stále je s nami v kontakte a ukazuje nám ako si drží naučené návyky. Naďalej cvičí a váhu si dokázala udržať aj pár rokov potom, čo docvičila s nami.

Je jedno koľko kilogramov máte

schudla 50 kg za 10 mesiacov

Lucia Sikorová

Lucka mala problém s nadváhou už odmalička. Jej problém bol, že naozaj veľa jedla. Chcela na seba upútať pozornosť a to tým, že jedla a priberala.

Neskôr sa už toto jedenie nedalo kontrolovať. Prišli depresie, ktoré si opäť kompenzovala jedením. Jej váha prekročila 100 kg a stále rástla. Hanbila sa a jej sebavedomie bolo minimálne.

S nadváhou prišli aj problémy s kolenami. Nevedela ako ďalej, preto vyhľadala odbornú pomoc. Začiatok bol naozaj ťažký. Lucka ťažko zvládala úpravu stravy, pretože nevedela kontrolovať svoje jedenie. Ľudí sa stránila a snažila sa byť vo fitness centre v časoch, kedy bolo minimum ľudí.

Ani cvičenie nebolo jednoduché. Pre jej nadváhu bol rozsah cvikov veľmi obmedzený a spočiatku trochu stereotypný. Kardio bolo pre ňu chôdza na páse alebo bicykel. No aj napriek týmto obmedzeniam sa začala cesta ku krajšej postave. Krôčik po krôčiku, kilogram po kilograme sa začala Lucka zlepšovať.

S každým zlepšením prišla aj ďalšia motivácia. Postupne sme mohli zaraďovať viac a viac cvikov. Kondícia sa zlepšovala s pravidelným cvičením. Ohybnosť a schopnosť vykonávať aj náročnejšie cviky stále rástla. S kolenami už nebol problém.

Postupne zvýšila aj kontrolu nad svojím jedením. So zlepšovaním sa výzoru, kondície sa zlepšovala aj psychika. Depresie ustúpili a všetko sa obrátilo k lepšiemu. Po 10 mesiacoch Lucka schudla 50 kg. Stala sa novým človekom, ktorý mal kontrolu nad svojím životom.

schudol 40 kg v priebehu roka

Martin Klein

Martin bol aktívny športovec. Súťažne lyžoval a venoval sa rôznym športom. V určitom bode svojho života ale zlenivel. Popri deťoch a práci prestal športovať.

Veľmi dobre varí a preto varí pre celú rodinu. Často vyprážal rezne, jedol veľa múčnych jedál a pomaly sa vykŕmil. Vykŕmil seba aj svoju rodinu.

Jeho dcéra Lea vďaka ockovej kuchyni už v pubertálnom veku mala výraznú nadváhu.

Martin dosiahol váhu 175 kg.  Bol stále mrzutý a bez života. Nevládal a aj bežné práce okolo domu mu robili veľký problém. Musel prestať s lyžovaním, lebo už sa pre neho nenašli lyžiarky. Lyžiarsku kombinézu ani nezapínal.

„Zlomový moment prišiel, keď dcéra začala chodiť k Radovi. Povedal som si, že si dám urobiť diagnostiku. No a keď mi povedal, že mám vek na 70 neviem koľko rokov, tie všetky hodnoty, ktoré ukázalo meranie, čo mi Rado urobil... Sedel som asi 15 minút vonku, kým som sa z toho spamätal. Nebola váha, tak som sa doma nevážil. Myslel som si, že mám tak 140. Ale keď mi zaspieval tú moju hmotnosť, bol som úplne v šoku. Povedal som si, že neexistuje, aby to takto išlo ďalej..“.

Boleli ho nohy a mal veľký problém s pätou. Okrem toho neuznával osobných trénerov, ako som napríklad aj ja. Celý zvrat v Martinovom živote nastal potom, čo jeho dcéra Lea schudla 20 kg. Jej príbeh nájdete aj v tomto článku.

Martin videl, že cvičenie so mnou má naozaj zmysel a výsledky. Rozhodol sa teda zaplatiť si trénera. To mu nebolo práve po vôli. Peniaze si veľmi cení a nerád ich vyhadzuje na „zbytočnosti“. Nakoniec začal. Už na vstupnej diagnostike sa zlomil.

Videl svoje výsledky z váženia. Váha 175 kg, metabolický vek ako starček a vnútorný tuk tak vysoký, že už mu hrobár bil na poplach. Aj napriek tomu, že ma jeho manželka a dcéra varovali, že s ním bude problém, nebol.

Martin postupne upravoval stravu a získaval kondičku. Bol veľmi svedomitý a trénoval v rámci svojich schopností naplno. Výsledky sa začali ukazovať. Nie len, že chudol. Začali sa mu ukazovať lýtka. Získaval kondíciu a zlepšila sa aj jeho psychika.

Prestal byť taký mrzutý. Na tréningu si vybil nervy a doma vládla väčšia pohoda. Postupne začal znova športovať a vrátil sa aj k svojmu milovanému lyžovaniu. Doteraz nerozumie ako to mohol nechať zájsť až tak ďaleko. Mrzí ho, že nezačal už skôr. Zároveň sa teší, že vôbec začal. Vychutnáva si svoju postavu, kondíciu a nový aktívny život.

Je jedno koľko máte rokov, ako vyzeráte alebo s akými zdravotnými problémami sa trápite

schudla 27 kg v priebehu roka

Helenka Hájniková

Helenka je matka troch detí, zdravotná sestra pracujúca na 12 hodinové smeny a k tomu na tréningy musí dochádzať 15 km zo Šarišskej Poruby.

Veľa zdravotných komplikácií. Pribrala po tom, čo začala mať problémy so štítnou žľazou. Následne začala mať problémy s chrbtom, ktoré jej spôsobovali migrenózne bolesti.

Akoby toho nebolo málo, pridružili sa bolesti krížov po úraze. Začala sa jej vysúvať platnička, ktorá jej spôsobila problémy s nohou, ktorú len vláčila za sebou.

Nasledovali nenormálne bolesti a dlhodobá PNka. Tráviace problémy, nechuť k mäsu a pravidelné pálenie žáhy neboli ničím výnimočným aj napriek tomu, že jedla naozaj málo. Život plný obmedzení. 

„Nechcela som telo, ktoré ma v niečom obmedzuje. Nemohla som chodiť na turistické výstupy, ktoré som pred tým absolvovala. Nevedela som sa zohnúť, nemohla som sa dostať na mnohé miesta. Sťažovalo mi to dennodenné povinnosti. To boli moje dôvody prečo cvičiť.“.

Nemohla sa poriadne venovať rodine. Rodinné výlety pre ňu boli veľký problém. Nevládala. Ťažko sa dostávala ráno z postele a celý deň musela bojovať so svojimi obmedzeniami a bolesťami. Rozhodla sa vyhľadať pomoc a našla nás, realfit tím.

Začala trénovať s našou trénerkou Adrianou Petrovičovou, ktorá jej nastavila tréning vzhľadom na jej zdravotné obmedzenia. Po troch veľmi ťažkých týždňoch sa všetko začalo zlepšovať. Bolesti začali ustupovať a váha postupne začala klesať.

Po 3 mesiacoch schudla 16 kg a pokračovala ďalej. Výsledky a radosť. Helenka za 1 rok schudla 27 kg. Zbavila sa bolesti chrbta, kolena. Získala kondíciu a množstvo energie, ktorú oceňuje nie len ona , ale aj jej rodina o okolie.

Je vysmiata a vždy dobre naladená. Tráviace problémy sú preč. Vrátila sa chuť do jedla a zároveň aj citlivosť chuťových pohárikov sa zvýšila. Vďaka tomu si môže viac vychutnávať všetko čo zje. Nič nebolo ideálne, ale ...

Prezradíme ešte, že počas ročného snaženia musela Helenka absolvovať aj operáciu, ktorá ju načas obmedzila. Vďaka cvičeniu a dobrej fyzickej kondícií sa z operácie rýchlo zotavila a pokračovala vo svojom úsilí.

schudol 10 kg za 3 mesiace

Ondrej Fedor

Ondrej nikdy nebol športový typ. Nešportoval a o svoju stravu sa nejako zvlášť nezaujímal. Po problémoch v minulosti nepil žiadny alkohol ani len pivo.

Celý deň trávil v práci, na stavbe. Večer prišiel domov najedol sa a sadol si pred televízor. Na podnet svojej novej priateľky, ktorá bola športovo založená sa rozhodol začať cvičiť.

Jeho priateľka bola veľmi aktívna a mrzelo ju, že Ondrej nemá žiadny vzťah k akejkoľvek aktivite.

Po prieskume trénerov sa Ondrej dostal k nám. Neboj práve pohybovo zdatný, ale mal chuť na sebe pracovať. Upravil stravu a začal pravidelne cvičiť. Už po troch mesiacoch dosiahol prvé výsledky. Strava bola dobre nastavená (základ nájdete v našom ebooku) a preto mu nerobilo problém ju dodržiavať.

V cvičení sa časom našiel, aj keď mu niektoré cviky robili problém. Trpezlivosťou a chuťou na sebe pracovať, napredoval. Fotky, ktoré môžete vidieť nie sú u Ondreja konečné. Po roku práce na sebe sa vypracoval ešte viac. Začal behať a šport sa stal neustálou súčasťou jeho života.

S priateľkou Hedvigou (jej príbeh si môžete pozrieť u nás na stránke) začal pravidelne športovať. Behy, prechádzky, ale aj lyžovanie sú dnes na bežnom programe. Samozrejme pravidelný tréning a kvalitná strava. Cvičenie mu zmenilo život.

Našiel sám seba. Aj keď cvičiť začal vo svojich 45 rokoch, nič nezmeškal. Teraz sa vďaka cvičeniu cíti lepšie. Má krajší vzťah so svojou priateľkou Hedvigou. Našiel množstvo nových kamarátov rovnako naladených ako on. Jeho život sa stal pestrejším a krajším.

Nezáleží na tom, že ste štíhli. Všetci potrebujú cvičiť a pracovať na sebe. Nejde len o estetiku, ale aj funkčnosť.

schudla 11 cm v páse a bokoch

Alena Montesano

Každý z nás má inú motiváciu prečo začne cvičiť. Alenka začala cvičiť, pretože chcela pomôcť svojej dcére. Dcéra mala nadváhu a hanbila sa.

Alenka jej chcela pomôcť a preto začala cvičiť s ňou. Jej mierna nadváha cca 10 kg bola spôsobená sedavou prácou. V práci mala minimálny pohyb.

K tomu sa pridalo časté mlsanie a kilá navyše boli tu. Nebola tlstá, ale necítila sa dobre.

Jej predstava o tom ako má jej telo vyzerať bola dosť odlišná od reality. Tréningy pozostávali najprv najmä z funkčných tréningov v kombinácii s kardiom. Neskôr, keď dosiahla svoj cieľ, pridali sme aj silové tréningy. Mala očakávania, že schudne 10 kg.

Nakoniec schudla iba 6 kg, ale 11 cm v páse. Sama zistila, že váha nie je dôležitá. Dôležité je ako vyzeráte. Svaly sú 3x ťažšie ako tuk. Preto to, že na váhe nie je výrazný posun, ešte neznamená, že sa vaša postava výrazne nezmenila. Zároveň nejde všetko zo dňa na deň, niekedy ani z mesiaca na mesiac.

Alenka svoj výsledok dosiahla za jeden rok úsilia. Bola štíhla už, keď s cvičením začínala a preto to u nej šlo pomalšie. Nakoniec  do svojho cieľa došla. Ani u Alenky to nebolo ideálne. Na začiatku mala problém s kondičkou. Nevládala.

Strava jej v bežnom živote spôsobovala často únavu a malátnosť. Necítila sa dobre. Začali ju bolieť kĺby. Dokonca na rukách už pociťovala také bolesti, že mala problém ohnúť prsty.

Aj to bola motivácia začať so sebou niečo robiť. Úpravou stravy a cvičením, získala kopec energie. Bolesti kĺbov zmizli. Ostala len radosť z cvičenia a zo samej seba..

„ Roztrhnite tú niť, jednoducho sa nebojte a choďte do toho. Ono je to ale boj veľmi tvrdý a veľmi dlhý. No aj malými krôčikmi sa dá dôjsť do cieľa."

tehličky na bruchu a vypracovaná postava

Dušan Holovej

Dušan je fotograf a grafik. Je to typ umelecky zmýšľajúceho človeka. Žiadny silák. Cvičiť začal, aby sa cítil lepšie. Záležalo mu, aby bol zdravý a cítil sa dobre.

S manželkou plánovali bábätko (pozn. už je aj na svete) a on chcel byť v čo najlepšej kondícii. Začal behávať, ale so silovým tréningom nemal žiadne skúsenosti.

Stravu si upravil už skôr. Takže s nadváhou nemal problém. Počas štyroch mesiacov cvičenia sa jeho váha upravila iba o 3 kg.

Niekto by mohol povedať, že je to málo a nemá to význam. Pozrite sa na fotky a urobte si názor sami. Dušan je príkladom, že aj keď ste štíhli, cvičenie je dôležité. Dušanovi sa podarilo schudnúť ešte pár kilogramov tuku, aj keď ho na sebe nemal veľa.

Na druhej strane pribral pár kilogramov svalov. V konečnom dôsledku sa to na váhe prejavilo minimálne, ale na reálnej postave to bolo o niečom inom. Dušanov cieľ nebolo takto vyzerať. Jeho motivácia bola cítiť sa dobre. Bol rád, že sa odreagoval a vypol z práce.

„ Vždy som sa cítil dobre a bol som zdravý, ale teraz sa cítim ešte lepšie. Sem tam sa mi stalo, že som mal bolesti v kĺboch, ale odkedy cvičím, tak nemám žiadne bolesti. Cvičenie je taká energetická injekcia. Napríklad cez víkend chodím cvičiť skoro ráno a tá energia, ktorá sa dostaví, ma dobíja celý deň. Je to úžasné."

Cvičenie je doteraz preňho skvelou psycho hygienou. Aj pol roka po tomto fotení vyzerá stále rovnako dobre. On tvrdí, že vyzerá ešte lepšie. Nenúti sa do cvičenia a strava je preňho normálna súčasť života. Teší sa, že sa rozhodol cvičiť.

Momentálne pracuje na tom, aby bol silnejší a pravidelne beháva. To všetko mimo času, ktorý trávi so svojim čerstvo narodeným synčekom. Dušan je hyper mobilný. To znamená, že jeho kĺby majú nadmerný rozsah pohybov.

Momentálne nepociťuje žiadne bolesti, ale do budúcna to bude problém. Je preňho veľmi dôležité, aby spevnil svoje svaly, šľachy a úpony. Tým minimalizuje riziko zranenia v budúcnosti.

Nezáleží na tom koľko máte rokov vy, alebo vaše dieťa. Cvičenie je naozaj pre každého.

za 5 mesiacov schudla 20 kg

Lea Kleinová

Leu som už spomínal v súvislosti s jej ockom Martinom. Lein otec veľmi dobre varí. Často jedávala spolu s ním nie práve zdravé jedlá. Množstvo múčnych jedál, pečiva a jej obľúbených koláčikov spôsobilo jej nadváhu.

V puberte to má dievča s nadváhou ťažké. Spolužiaci sa jej posmievali. Bola hanblivá s nízkym sebavedomím. Jej mamka ako jediná z rodiny mala silný vzťah ku cvičeniu.

Sama cvičila a potom, čo jej syn bojoval s nadváhou sám, trápil sa a nakoniec schudol veľmi nezdravo, rozhodla sa, že pre dcéru nájde odborníka. Oslovila mňa a ja som súhlasil, že Lei pomôžem (doteraz ďakujem za túto možnosť ).

Aj napriek tomu, že Lea musela dochádzať z vedľajšej obce autobusom, rozhodla sa zabojovať. Stravu sme nastavili tak, aby ju zvládla dodržiavať aj v škole. Pohyb a úprava stravy začali pomaly prinášať ovocie. Lea chudla a cítila sa stále lepšie.

S ubúdajúcimi kilogramami a lepšou sa kondíciou sa zvyšovalo aj jej sebavedomie. Postupne jej váha klesala a jej pohľad stále mieriaci do zeme sa zdvihol. Lea schudla 20 kg, vytvarovala si postavu a do maturitného ročníka nastúpila ako nový človek.

Štíhla, sebavedomá so športovým nadaním. Neskôr sa dala aj na beh. Motivovala svoje okolie, ale najviac svojho 175 kg vážiaceho otca. Začali cvičiť spolu. Neskôr sa pridala aj ich mamka.Teraz Lea nastúpila na vysokú školu. Ďalej športuje. Má priateľa a je veľmi šťastná, že začala cvičiť. Zmenilo to jej život, ale aj život celej jej rodiny.

za 2 roky premena postavy

Peter Andrejko

Peťo sa ku mne dostal už ako trinásťročný. Okrem problémov s nadváhou mal problémy aj so správaním. Bol v puberte a hľadal sa. Je to úplne normálne v jeho veku.

Rozbroje v rodine na neho ťažko doliehali a on potreboval vzor. Niekoho, kto by ho pochopil a zároveň mu ukázal správny smer. Preto prišiel ku mne.

Peťo začal cvičiť iba funkčné tréningy. Rozvíjali sme jeho kondíciu, koordináciu pohybov a silu s vlastnou váhou tela.

Ako postupne dospieval prešli sme aj na silové tréningy (jeho premenu si môžete pozrieť na našej stránke).

Peťo tréningami vybil svoju prebytočnú energiu. Schudol a vypracoval sa. Vyšvihol sa pred svojím okolím a pod vedením trénera bol po čase jediný z okolia, ktorý sa pri cvičení nezranil. Práve naopak, získal z cvičenia to naj. Naučil sa pracovať sám na sebe.

Získal disciplínu, ale aj potrebné sebavedomie. Postupne si šport zamiloval. Okrem posilňovania sa dal aj na bojové športy. Stal sa majstrom Európy v jiu jitsu. Tento šport mu, ale priniesol problémy s ramenom, ktoré Peťo rieši posilňovaním, aby sa vyhol operácii. Teraz je už z neho dospelý muž. Chystá sa na vysokú školu. Cvičenie má, ale u neho stále dôležité miesto.

Fitness premeny skončili - teraz je rad na vás

To bola ukážka príbehov mnohých ľudí, ktorí schudli a vyformovali si svoju postavu pod dozorom trénerov z Realfitu. Ak potrebujete schudnúť, alebo si spevniť postavu, vykonajte prvý krok. 

Ucelený návod ako schudnúť a mať ploché brucho nájdete v ebooku Ako schudnúť z brucha

Radoslav Cabúk

Osobný tréner a výživový poradca. So svojím tímom trénerov pomohol schudnúť a získať postavu svojich snov už viac ako 500 spokojným klientom. Má svoju pravidelnú reláciu v SKY rádiu pod názvom SKYFit. Niekoľko krát účinkoval v pravidelnej relácii Dámsky klub na STV 1. V roku 2017 obsadil 3. miesto v súťaži o najlepšieho trénera na Slovensku - Fit Leader. Je autorom a spoluautorom množstva článkov a videí na tému cvičenie a strava. Je spoluautorom niekoľkých kuchárskych knižiek.

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ

  • Dobrý deň Kristína. Teší ma, že ste nás oslovila. Poslal som Vám mail, aby sme sa dohodli akým spôsobom Vám môžem pomôcť schudnúť 🙂

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  Novinka!

  Tajomstvo trvalo štíhlej postavy

  Správne nastavenie mysle, stravy a pohybu vám pomôže získať vysnívanú postavu a udržať si ju. Súčasťou knihy sú rady úspešných ľudí a inšpiratívne príbehy.

  >